بخش رادیوتراپی

بخش رادیوتراپی (پرتو درمانی) مرکز درمانی و پژوهشی امید

بخش رادیوتراپی (پرتو درمانی) مرکز درمانی و پژوهشی امید در سال ۱۳۷۶ با راه اندازی یک دستگاه کبالت ۶۰ شروع به فعالیت نمود.

به فاصله کمتر از دو سال با توجه به استقبال پزشکان و بیماران از این مرکز به عنوان تنها مرکز رادیوتراپی در منطقه، دومین دستگاه کبالت نیز خریداری و راه اندازی شد.

از سال ۱۳۷۶ تا سال ۱۳۸۹ بیماران با دو دستگاه کبالت موجود در مرکز و به روش two dimentional از خدمات مربوط به RT بهره بردند.

در سال ۱۳۸۹ به همت نیکوکاران استان، اولین دستگاه شتاب دهنده خطی منطقه از کارخانه زیمنس آلمان (مدل پرلیوس) خریداری و راه اندازی شد.

در حال حاضر مرکز رادیو تراپی مرکز درمانی و پژوهشی امید با امکانات یک دستگاه شتاب دهنده خطی، یک دستگاه کبالت ۶۰ و یک دستگاه براکی تراپی به ارائه خدمات درمانی می پردازد.
دستگاه کبالت ۶۰ با تکنولوژی ساده و کارا از چندین دهه قبل نقش مهمی در رادیوتراپی بیماران ایفا کرده است.

دستگاه کبالت ۶۰ دارای منبع رادیواکتیو (کبالت ۶۰) در داخل یک محفظه سربی غیر قابل نفوذ است که در صورت باز شدن دریچه مربوطه ، اشعه گاما (اشعه یونیزان) به ناحیه تومور تابیده می شود.

با این دستگاه می توان تومور و حاشیه ای از تومور (بافت سالم) تحت درمان قرار گیرد.

دستگاه شتاب دهنده خطی

دستگاه شتاب دهنده خطی با دارا بودن تکنولوژی روز دنیا بیشترین کاربرد جهانی در درمان بیماران مبتلا به سرطان نیازمند به رادیو تراپی را داراست. در این دستگاه از ذرات الکترون در داخل یک میدان مغناطیسی قوی، جهت تولید یونیزاسیون (شامل اشعه گاما و الکترون) استفاده می گردد.

این دستگاه توانایی تولید انرژی های مختلف با قدرت نفوذ متفاوت در بدن را داراست و از این ویژگی می توان در درمان تومورهایی با عمق متفاوت (از تومورهای سطحی مانند تومورهای پوست گرفته تا تومورهای عمقی) استفاده کرد.

دستگاه شتاب دهنده خطی زیمنس مدل پرسیویس مرکز امید با دارا بودن انرژی های فوتون ۶ و فوتون ۱۵ و الکترونهای ۵،۷،۸،۱۰،۱۲،۱۴ در بهبود کیفیت درمان رادیوتراپی نقش بسیار موثری ایفا می کند.

در ضمن بخش شتاب دهنده مرکز امید با تجهیز نرم افزارهای کامپیوتری مناسب (core plan) و لوازم جانبی مربوط به fixation، مولدینگ و …. امکان استفاده از تصاویر سی تی اسکن و MRI جهت بازسازی و انجام درمان سه بعدی به منظور افزایش اشعه رسیده به تومور و کاهش اشعه دریافتی به بافتهای سالم را داراست.

دستگاه براکی تراپی

تابش در روش براکی تراپی برخلاف درمان با دستگاه کبالت یا شتاب دهنده که اشعه از خارج سطح بدن به تومور تابانده می شود، به صورت داخلی از طریق تجهیزات مربوطه درست در مجاورت تومور انجام می گیرد.

بدین وسیله دوز بالایی از اشعه به محل تومور تابیده می شود. بنابر این بدون اینکه بافتهای نرمال اطراف، دوز بالایی دریافت کنند؛ مقدار بالایی از اشعه به محل تومور تابش داده می شود.

مرکز درمانی و پژوهشی امید مجهز به تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری مربوطه جهت براکی تراپی داخل حفره ای است که اغلب جهت درمان تومورهای دهانه رحم مورد استفاده قرار می گیرد.