احداث فاز اول مرکز پژوهشی و درمانی امید

مرکز پژوهشی و درمانی امید

 فاز اول مرکز پژوهشی و درمانی امید با زیر بنای حدود ۳۰۰۰ متر مربع احداث گردید .

که شامل تجهیزات  به شرح ذیل است  :

  1. بخش رادیوتراپی مجهز به دو دستگاه شتاب‌دهنده خطی 

  • لازم به توضیح می باشد این بخش فعالیت خود را از سال ۱۳۷۸ با یک دستگاه کبالت فعالیت خود را آغاز نمود . و در سال ۱۳۸۴ دستگاه دوم کبالت وارد این بخش گردید که کمک شایانی در امر درمان بیماران نمود و با توجه به پیشرفت تکنولوژی و هچنین اتمام سورس های این دودستگاه بخش رادیوتراپی وارد مرحله جدیدی شد
  • شتابدهنده خطی تک انرژی فوتون با انرژی ۶MV مجهز به سیستم MLC (Multi Life Collimator)   که از سال ۱۳۹۰ شروع به کار نموده که کاربرد این دستگاه در بری درمان سرطان های با عمق زیاد می باشد
  • شتابدهنده خطی مولتی انرژی که فوتونهایی باانرژی ۶Mv و ۱۵Mv و الکترون هایی با انرژی ۵-۷-۸-۱۰-۱۲-۱۴ دارا می باشد که از الکترونها برای درمان توده های سطحی استفاده می شود و از سال ۱۳۸۸ در بخش رادیو تراپی نصب و شروع به کار نموده.
  1. بخش براکی تراپی یا درمان داخل حفره‌ای : این بخش از سال ۱۳۸۸ فعالیت خود را شروع کرده که در ابتدا از براکی تراپی GZP-6 با قابلیت درمان دو بعدی استفاده می شد و در سال ۱۳۹۳ با ورود دستگاه براکی تراپی پیشرفته Bebig ساخت کشور آلمان موفق به طراحی درمان سه بعدی برای درمان سرطان های زنان شد که دراین سیستم از چشم های رادیواکتیو Co60 و Ir192 استفاده می شود.
  1. سی‌تی سیمیولاتور : در سال ۱۳۹۱ با ورود دستگاه سی تی سیمیلاتور این بخش در راستای درمان بهتر و دقیق تر قبل از رادیوتراپی و نشانه گذاری هلی بهتر در محل درمان بیمار فعال گردید.

 

  1. بخش ۴۰ تخته خوابه شیمی‌درمانی :

 یکی از بخش های بسیار مهم انجمن خیریه امید از سال ۱۳۷۵ با ۱۰ تخت خواب کار خود را شروع کرد و با کمک خیرین در سال ۱۳۹۳ موفق به تاسیس بخش مجهزتر و بزرگتری با ظرفیت ۴۰ تخت خواب شد که هم اکنون در سطح استان خدمات گسترده ای به بیماران مبتلا به سرطان نیازمند ارائه می نماید.

  1. بخش‌ تخصصی فیزیک پزشکی : سال ۱۳۷۸ با فعال شدن بخش رادیوتراپی این بخش نیز کار خود را آغاز نمود.

بخش فیزیک یکی از بخش های واحد رادیوتراپی است و متخصصین این بخش فیزیسیست نامیده می شوند.

متخصصین این بخش فعالیت خود را در دو بخش اصلی انجام می دهد:

۱- راه اندازی دستگاه های رادیوتراپی و براکی تراپی در وضعیت استاندارد و سنجش روزانه، هفتگی و ماهانه دستگاه ها جهت اطمینان از حسن کارکرد آنها

۲- طرح درمان برای بیماران مراجع به بخش رادیوتراپی و نظارت بر کیفیت درمان انجام گرفته بر روی بیمار

تجهیزات مورد نیاز این بخش شامل دستگاه های پردازشگر اطلاعات دریافتی از دستگاه های رادیوتراپی و براکی تراپی و دستگاه های کامپیوتر و پرینتر می باشد.

پزشکان در حین انجام پرتودرمانی بر روی بیماران در این اتاق حضور یافته و روند درمان را کنترل می کنند .

لزومی به همجواری مستقیم و دید مستقیم از بخش فیزیک به اتاق رادیوتراپی و براکی تراپی نیست.

  1. کلینیک‌های دندانپزشکی، چشم‌پزشکی ، روانشناسی و طب تسکینی:

کلینیک های مذکور که فعالیت خود را از سال ۱۳۹۲ به بعد آغاز به کار  و خدمات بسیار ارزنده ای به بیماران تحت پوشش ارائه نمودند

  1. راه اندازی سیستم نرم‌افزاری و سخت‌افزاریMLC : در سال ۱۳۹۳ این سیستم بر روی شتابدهنده تک انرژی نصب گردید . جلوگیری از بروز خطاهای درمانی ، امکان ذرمان بسیار دقیقتر ، افزایش سرعت درمان ، از قابلیت ها و مزایای این سیستم می باشد که به کمک خیرین انجمن فراهم گردید.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.